Hostivická Alej porozumění obnovuje 700 metrů dlouhou zaniklou cestu, která byla od nepaměti spojnicí mezi sousedními obcemi Chýně a Jeneč. Znovu tedy slouží pro návštěvníky františkánského kláštera v Hájku jako bezpečné napojení na poutní hájeckou cestu vedoucí sem až z pražského Pohořelce.
V aleji je městem Hostivice vysázeno 68 vzrostlých javorů babyka a to ve spolupráci s exministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem a jeho ženou Ivou, diplomaty, obcí Jeneč, bratry františkány, Nadací partnerství, spolkem Poutní cesta Hájek, Provozním zahradnictvím České zemědělské univerzity, firmou Paměť krajiny a K2N Landscape.
Nové stromořadí krajině vrací historické propojení obcí a slouží také jako zábrana proti větrné erozi. Původní cesta existující ještě v polovině 20. století byla rozorána a využívána k zemědělskému hospodaření. Její obnovou dojde k opětovnému, krajině příznivému rozdělení velkých lánů. Nově vysazené babyky, které dobře snášejí nápory vysokých letních teplot, sucho i vítr, se stávají domovem ptáků, včel a dalších živočichů. Aby nedocházelo k lámání jejich vrcholových partií, jsou podél aleje instalována stanoviště (berličky) pro dravce.
Cílem výsadby bylo symbolicky ukázat, že péče o přírodu jde přes hranice národů a kontinentů s tím, že si jednotlivé státy uvědomují současnou naléhavou situaci změn klimatu. Společná akce měla také vyzdvihnout význam spolupráce a porozumění států při zvládání globálních problémů a zapojování občanů do jejich řešení. Odtud také název Alej porozumění.