Historické lipové stromořadí, pojmenované jako Švehlová alej, vzniklo v centru obce Palkovice ve třicátých letech minulého století. Na jejím vzniku se podíleli členové tehdejší agrární strany, kteří nechali z místního kamenolomu dovézt materiál na vyrovnání povrchu pozemku, vykopali a přesadili ovocné stromy, které se zde původně nacházely, a v místě dnešní aleje nechali zasypat hluboký příkop. Lipová alej byla pojmenována po českém politikovi Antonínu Švehlovi, který byl předsedou tří československých vlád a zároveň i předsedou agrární strany. Dne 7. srpna 1938 byl ve Švehlově aleji slavnostně odhalen Pomník T. G. Masaryka a A. Švehly. Jednalo se na svou dobu o nadčasově provedený funkcionalistický dvojobelisk, jehož autorem byl profesor místeckého gymnázia Josef Vlastimil Luňáček. Podoba pomníku byla zejména během komunistického režimu měněna, až byl nakonec ideologicky znehodnocený pomník v roce 1969 z důvodu výstavby nového mostu přemístěn. S ohledem na historické stopy, které původní pomník z roku 1938 v aleji zanechal, byl pomník navrácen zpět ve své původní podobě, doplněný novými architektonickými prvky podle návrhu architekta Michaela Kocycha a dne 30. 10. 2023 za přítomností široké veřejnosti slavnostně odhalen.
Tzv. Švehlova alej je tvořená lípami, z nichž některé ještě pamatují rok 1938, kdy byly vysazené. Obec Palkovice se o stromy pravidelně stará, odstraňuje z nich jmelí a prořezává jejich koruny. Poškozené stromy jsou nahrazovány novými. V roce 2021 bylo provedeno ošetření všech stromů aplikaci mykorhizních hub a biouhlu ke kořenům stromu, což je posílilo.
Lípy tvoří příjemnou odpočinkovou zónu nejen pro občany obce, ale i pro širokou veřejnost. Alej se nachází v blízkosti vodního toku Olešná a jsou v ní instalované lavičky k odpočinku. Kolem aleje vede cyklostezka a chodník.
Ve Švehlově aleji se mimořádně snoubí krajinné prvky s historií. Obojí zde jde ruku v ruce po celá desetiletí, což dodává této aleji nezaměnitelný genius loci.