Tipy: Jak fotit aleje

 

Jak co nejlépe zachytit krásu alejí?  

Radíme s patronem ankety Prokopem Pithartem, skvělým fotografem a dokumentaristou 

 

V anketě Alej roku pravidelně oceňujeme 14 nejoblíbenějších alejí v jednotlivých krajů České republiky a jednu celorepublikovou vítězku. V rámci ankety pořádáme také fotosoutěž, ve které porota složená z našich patronů vybírá 3 nejkrásnější fotografie nominovaných alejí.  

Můžou to být právě krásné fotografie, díky kterým vaše alej uspěje v anketě Alej roku, a díky kterým vy získáte hlasy ve fotosoutěži.  

Fotografie zaslané do ankety využíváme pro osvětové účely a pomáhají nám propagovat význam ochrany a péče o stromy. S vašim svolením se tak některé fotografie objevují v propagačních materiálech Arniky nebo v publikacích našich patronů. Pro mnohá média je téma alejí velmi atraktivní a často využívají fotografie právě z databáze ankety Alej roku. Vaše fotografie tedy mohou oslovit tu nejširší veřejnost a upozornit na význam alejí v krajině.  

 

Aleje v průběhu ročních období  

Naše klimatické  pásmo  nám umožňuje vnímat krásu měnící se přírody v průběhu roku. Každý druh stromu je nejfotogeničtější v jiném ročním období. Duby je skvělé fotit v dubnu, když na nich vyraší sytě zelené lístky, ovocné stromy zase v květnu, když se zahalí do záplavy květů, či koncem léta, kdy se jejich koruny pyšní sladkou úrodou. Na barevné tóny javorového listí stojí za to počkat do  podzimu.  

 

Vyberte si téma pro své fotografie 

Využijte proměnlivou krásu ročních období.

Alej při jarním probouzení. Zaměřte se na větve s prvními pupeny a  svěžími listy, na raní mlhu prostupující alejí, nebo na záplavu květů;

   Jablonová_alej_u_Vítonic.jpg Foto: Irena Hudcová, Jabloňová alej u Vítonic

 

Alej v plné životní síle a v záplavě slunečních paprsků. Můžete se zaměřit na zachycení hustých, sytě zelených korun stromů, nebo na atmosféru letních bouřek v aleji;

9c5d6e97b6a5ca3d93b5e91d79a3ae51_L.jpg Foto: Dan Bareš, Křížový vrch u Cvikova

 

Alej v záplavě podzimních barev. Nejen odstíny hnědé, žluté a červené, ale i podzimní mlžné scénérie nebo první jinovatka na listech dodávají alejím neopakovatelné kouzlo;

Dubové_stromořadí_na_hrázi_Kardaše.jpgFoto: Petr Kolka, Dubové stromořadí na hrázi Kardaše

 

Alej v zimní krajině. Obnažené stromy odkrývají neobyčejnou architekturu svých korun a pitoreskní detaily kmenů. Pokuste se zachytit alej jako součást krajiny spící pod sněžnou pokrývkou.  

   Skřivánčí_alej_u_Krásné_Lípy.jpg Foto: Miroslav Kováč, Skřivánčí alej u Krásné Lípy

 

V každém ročním období  lze aleje zachytit za ranního rozbřezku či večerního soumraku, s kapkami deště v korunách stromů, nebo  rozdivočelé větrem.   

 Stará ovocná alej Nelepeč Žernůvka foto Ondřej Suchánek Foto: Ondřej Suchánek, Stará ovocná alej Nelepeč - Žernůvka

 

Obzvlášť výjmečné fotografie vznikají zachycením našeho života v alejích. Dokumentují propojení člověka s krajinou a stromy. 

  Alej_na_Anenský_vrch.jpg Foto: Kateřina Bujnochová, Alej na Anenský vrch

Aleje se v průběhu roku mění, což je samo o sobě zajímavé pro práci s foťákem. Jedná se většinou o prostředí vytvořené člověkem, proto bych se zaměřil na práci lidí v aleji. Údržba aleje lidskou rukou nabízí možnost zachycovat situace dokumentárním způsobem. Prostředí stromořadí je zároveň natolik vizuálně atraktivní, že snímky mohou být zachyceny i umělecky. U každé aleje se jistě najdou lidé, kteří mají ke konkrétnímu stromořadí vztah a místo je psychicky i fyzicky nabíjí. Zachytit okamžiky, kdy je z fotky cítit propojení člověka a stromů, není jednoduché, ale když se to povede, může z toho být silná fotografie, kterou si člověk zapamatuje. Samozřejmě k tomu může pomoci světlo nebo mlha. Pestré aleje jsou také prostředí plné života. S fotoaparátem bych se zaměřil na zvířata, která aleje obývají, například šplhavci. U fotografie se zvířetem v aleji neočekávám, že nevyplňuje celý obraz snímku. Naopak, důležité je vyjádřit prostředí, ve kterém zvíře právě je. Proto nevadí, když je živočich na snímku ve velikém celku, kdy je vlastně nepatrný, ale dobře zachycené prostředí ukazuje krásu aleje jako biotopu pro zvířata.” (Prokop Pithart) 

 

A ještě dva tipy na závěr...

 

Stromořadí u rybníků či vodních ploch lze nádherně zachytit při jejich zrcadlení na hladině vody.

0458115da87b57533360fe42c82e77a6_XL.jpg Foto: Iva Lechovská, Jičínské topolové stromořadí u rybníka Kníže

 

Technické vymoženosti naší doby umožňují alej zachytit také  z jedinečné ptačí perspektivy. 

b893a53dbd39af3c917025f5f4c1ba21_XL.jpg Foto: Zdeněk Adler, Lipová alej u hradu Veveří