O anketě

Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, ulic, polních i lesních cest, parkových promenád a dalších cest. Většinu z nich odnepaměti lemují stromořadí. Aleje jsou svědectvím promyšleného komponování krajiny vlastníků panství, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí. Dodnes si lidé těchto přírodních dominant v krajině i městském prostředí váží. Jak dokládá anketa Alej roku - lidé si cení jejich krásy napříč ročními obdobími, staleté tradice, příběhů, přívětivého prostředí k odpočinku a procházkám, genia loci. 

Oblíbenou alej mohou lidé ocenit různým způsobem - jeden z nich nabízí anketa Alej roku, kterou již tradičně vyhlašuje spolek Arnika. Letos jde již o šestý ročník prestižní soutěže a od roku 2011 se zde představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky. Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje  staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí - anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí. Oceněny jsou: vítězné aleje, autoři nominací, vyhlašují se krajské aleje roku a fotosoutěž o nejlepší fotografii. Vítězové se mohou těšit na unikátní a hodnotné ceny! 

A jaká favoritka se stane vítězkou letos?

kategorie ankety ALEJ ROKU

ALEJ ROKU celostátní soutěž

ALEJ ROKU V REGIONU 14 regionálních vítězek

FOTOSOUTĚŽ

hlavní výhry Alej roku: letenka balonem Habalon, publikace Czechtourism a Mladá fronta, vstupenky (Botanická zahrada Troja, Botanická zahrada PFUK, Flora Olomouc, Ostravské výstaviště), poukaz do výrobny čajů Sonnentor, biodobroty Probio a bylinné sirupy Kitl

výhra fotosoutěž: fototiskárna Epson, poukazy Fotoškoda

„Arnika  už léta usiluje o ochranu  alejí a stromořadí  kolem cest  po celé republice. Sestavujeme statistiky kácení a vysazování stromů, vyhlašujeme anketu Alej roku, natíráme vybraná stromořadí bezpečnostními reflexními pruhy, bojujeme za konkrétní aleje v ohrožení“, říká Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Aktuality můžete sledovat na fb Alej roku.