malířka a herečka

Iva Hutt1

 "Cesty lemované starými stromy, které pamatují hrkavé kočáry, jsou krásné v každém ročním období. Vždycky jsem zvědavá, co bude na konci. Kostelík nebo jen kaplička, statek, kde dodnes žijí potomci těch, kteří je zasadili?

Moje nejmilejší alej je lipová, která lemuje naší ulici a vede k mému domovu. Není tak stará, ale z okna vidím, jak se stromy mění, jak sílí, voní na začátku léta a vybarvují se na podzim. Jak asi bude vypadat, až moji vnuci a pravnuci budou dospělí? Snad ty lípy někdo nepokácí, třeba proto, aby přibylo parkovacích míst…"

O anketě

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i  parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a ceníme si jejich staleté  historie. Obdivujeme příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Aleje nám poskytují místo k procházkám i odpočinku. Patří ke zdravé a fungující krajině.

Hledejte s námi nejkrásnější  aleje a stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

 

Pokochejte se minulými ročníky

Vydejte se s námi do alejí nominovaných v předchozích ročnících a přečtěte si jejich zajímavé příběhy. Možná vás také inspirují, abyste  vyjádřili úctu ke stromům a vztah ke svému okolí, ke svému městu, obci a kraji konkrétním činem. Některé z těchto alejí  už v naší krajině bohužel nenajdete. Parkoviště, širší silnice ani nový chodník nám ovšem stromy nenahradí. Anketou můžete správcům komunikací, představitelům obcí a dalším vzkázat, že vám není zacházení se stromy lhostejné.

Vítězné aleje Nejlepší fotografie